Protezy ruchome: czemu spadają i czy warto je przyklejać?

Protezy ruchome dzielimy na częściowe oraz całkowite. Protezy całkowite stosowane są w wypadku, jeżeli w jamie ustnej nie ma żadnych własnych zębów pacjenta ani też implantów, zaś częściowe, jeśli implanty występują.
Czemu protezy spadają? Każdy z tych typów protez wykorzystuje troszeczkę inne mechanizmy umożliwiające im utrzymać się w ustach.

Doktorzy

Autor: Ed Uthman
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepsze utrzymanie posiadają protezy szkieletowe, ponieważ całe obciążenia przenoszone są na zęby. Ażeby to osiągnąć, w protezie, w wielkiej części składającej się z metalu, wykorzystywane są klamry oraz podparcia – (wola.centrumdemed.pl). Podparcia przeciwdziałają siłom wciskającym, co oznacza, że w czasie gryzienia jadła proteza (sprawdź korony porcelanowe łódź) nie jest dociskana zbyt mocno do śluzówki. Gorsze utrzymanie na dziąsłach zapewniają częściowe osiadające akrylowe protezy. Jednakowo jak protezy nieosiadające wyekwipowane są one w klamry, ale nie mają podparć. Dodatkowo konstrukcja klamer jest całkowicie różna. W protezach szkieletowych klamry są kształtowane z wosku na modelu ząbków Pacjenta, a później odlewane w celu zapewnienia doskonałego dopasowania. Ostatni rodzaj protez to protezy całkowite osiadające. Mechanizm utrzymania owych protez jest bardziej skomplikowany. Przez wzgląd na brak zębów nie możemy w takich protezach zastosować klamer, toteż z założenia ich utrzymanie jest słabsze, bowiem nie jest wykorzystywana siła oporu.
Za utrzymanie głównie odpowiada przyssanie protezy. Podobną protezę możemy porównać do zabawki, jaka ma przyssawkę i jaką przykleja się do lustra.
Przyssawkę należy najpierw zmoczyć, zaś w następnej kolejności mocno przycisnąć do wyselekcjonowanej nawierzchni. Podobnie jest w przypadku utrzymania protez całkowitych. Im większa proteza, tym mocniej trzyma się dziąseł. O ile poszukujesz protetyka, po prostu wbij w wyszukiwarkę protetyk Warszawa Wola – (wola.centrumdemed.pl).