Protezy ruchome: czemu spadają i czy warto je przyklejać?

Protezy ruchome dzielimy na częściowe oraz całkowite. Protezy całkowite stosowane są w wypadku, jeżeli w jamie ustnej nie ma żadnych własnych zębów pacjenta ani też implantów, zaś częściowe, jeśli implanty występują.
Czemu protezy spadają? Każdy z tych typów protez wykorzystuje troszeczkę inne mechanizmy umożliwiające im utrzymać się w ustach.

Doktorzy

Autor: Ed Uthman
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepsze utrzymanie posiadają protezy szkieletowe, ponieważ całe obciążenia przenoszone są na zęby. Ażeby to osiągnąć, w protezie, w wielkiej części składającej się z metalu, wykorzystywane są klamry oraz podparcia – (wola.centrumdemed.pl). Podparcia przeciwdziałają siłom wciskającym, co oznacza, że w czasie gryzienia jadła proteza nie jest dociskana zbyt mocno do śluzówki. Gorsze utrzymanie na dziąsłach zapewniają częściowe osiadające akrylowe protezy. Jednakowo jak protezy nieosiadające wyekwipowane są one w klamry, ale nie mają podparć. Dodatkowo konstrukcja klamer jest całkowicie różna. W protezach szkieletowych klamry są kształtowane z wosku na modelu ząbków Pacjenta, a później odlewane w celu zapewnienia doskonałego dopasowania. Ostatni rodzaj protez to protezy całkowite osiadające. Mechanizm utrzymania owych protez jest bardziej skomplikowany. Przez wzgląd na brak zębów nie możemy w takich protezach zastosować klamer, toteż z założenia ich utrzymanie jest słabsze, bowiem nie jest wykorzystywana siła oporu.
Za utrzymanie głównie odpowiada przyssanie protezy. Podobną protezę możemy porównać do zabawki, jaka ma przyssawkę i jaką przykleja się do lustra.

Przyssawkę należy najpierw zmoczyć, zaś w następnej kolejności mocno przycisnąć do wyselekcjonowanej nawierzchni. Podobnie jest w przypadku utrzymania protez całkowitych. Im większa proteza, tym mocniej trzyma się dziąseł. O ile poszukujesz protetyka, po prostu wbij w wyszukiwarkę protetyk Warszawa Wola – (wola.centrumdemed.pl).