Witamina D jest koniecznym regulatorem gospodarki wapniowo-fosforanowej, warunkującym harmonijne działanie układów: kostnego, mięśniowego, nerwowego i immunologicznego. Właściwe stężenie witaminy D w organizmie konieczne jest do poprawnego asymilowania fosforanów i wapnia w przewodzie pokarmowym, wzmacnia ich absorpcję w obrębie nerek i wpływa na rozwój oraz mineralizację kości.
Co dzieje się, gdy witaminy D mamy za mało? W podobnej sytuacji jesteśmy bardziej narażeni na rozwój wielu zaburzeń, jak cukrzycy insulinozależnej jak też zaburzeń autoimmunologicznych. Częściej też zapadamy na nieswoiste zapalenia jelit. Witamina D odgrywa dodatkowo rolę w odpowiedzi immunologicznej organizmu, regulacji cyklu komórkowego, stąd działanie ochraniające nie tylko przed zakażeniami, ale i przed nowotworami, zwłaszcza rakiem sutka jak też czerniakiem.
Niemal 90 proc. wit. D w organizmie jest syntetyzowane w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Z kolei egzogenna witamina D jest dostarczana wraz z jedzeniem. Do dań dostatnich w wit. D należą: śledź w oleju, sardynki, mleko. W naszym kraju konsumpcja jest za mała by pokryć zapotrzebowania na wit. D, dlatego powinno się stosować ją w formie suplementów.
Niedobór magnezu z kolei przynosi objawy, które częstokroć są mylące. Byle drobiazg wyprowadza cię z równowagi, źle śpisz oraz kiedy niekiedy łapią cię skurcze? A może skarżysz się na drżenie powiek i ciągłe przemęczenie? Zanim poczniesz biegać po lekarzach, zacznij od uzupełnienia magnezu. Magnez jest ustrojowi potrzebny, żeby procesy życiowe zachodziły poprawnie. Tymczasem wiele osób cierpi na niedostatek magnezu. Powód? To częstokroć jedzenie (pizza radom) żywności wysoko przetworzonej, życie w stresie. Magnez odpowiedzialny jest za efektywne działanie układu naczyniowo-sercowego.
Wspomniane suplementy nabędziemy bez recepty w każdej aptece internetowej – zobacz na stronie.