Nietrzymanie moczu – jak leczyć?

Nietrzymanie moczu to uciążliwy kłopot zdrowotny wielu kobiet i mężczyzn. Niewiele dolegliwości budzi w pacjentach uczucie zażenowania porównywalne z tym towarzyszącym nietrzymaniu moczu. Niestety jest to dosyć nagminna dolegliwość, którą pacjenci przechodzą w skrytości.

Aczkolwiek powinno się zdać sobie sprawę, że chorobę można skutecznie wyleczyć, zamiast maskować jej objawy, używając jedynie środków higienicznych.

Nadal panuje szkodliwy pogląd, że jest to schorzenie rzadkie, które dotyczy zwłaszcza starszych kobiet. Tego typu myślenie sprawia, że młodsze osoby wstydzą się zwrócić o pomoc do lekarza.

Gdy wejdziesz na pełen opis (https://www.grupaeuromed.pl/), ujrzysz, że posiada pokrewne informacje na opisywany wątek – te dane wciągną Cię zupełnie.

Tymczasem prawda jest taka,że nietrzymanie moczu to problem prawie 3 milionów osób w naszym kraju. Faktycznie częściej walczą się z z tą chorobą osoby po 45 roku życia, jednak zdarza się, że problem dotyczy młodych.

Jakie są przyczyny tej choroby?

Gastroskopia – badanie bardzo potrzebne...

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

Niekontrolowany wyciek moczu to skutek często powiązanych ze sobą czynników.Pierwszy typ schorzenia to tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu, którego źródłem są przede wszystkim słabe mięśnie zwieraczy cewki moczowej, a także wątłe mięśnie dna macicy, które stanowią podporę dla pęcherza (czytaj o tym problemie).

Kolejny typ schorzenia to naglące nietrzymanie moczu, które spowodowane są niezależnymi od naszej woli skurczami pęcherza. Wyciek moczu przyśpieszają kurcze mięśni gładkich, które są nadaktywne. Jest to nierzadko spotykana dolegliwość u osób z cukrzycą,a także przy złym poziomie hormonów oraz jako efekt uboczny działania pewnych leków. Problemy z utrzymaniem moczu to także efekt uboczny wielu chorób, na przykład choroby Parkinsona, a także zabiegów w obrębie miednicy mniejszej.

Zespół policystycznych jajników

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Nietrzymanie moczu leczenie to proces długotrwały, lecz nierzadko zwieńczony sukcesem. Rozpoznanie wymaga współpracy lekarzy więcej niż jednej specjalności: lekarzarodzinnego oraz ginekologa. Przypadłość leczy się za pomocą leków atycholinergicznych, które ograniczają skurcze pęcherza. U starszych kobiet pomaga podawanie hormonów dopochwowo. Skuteczne są także ćwiczenia specjalna rehabilitacja. Wielokrotnie wspomaga się farmakoterapia tzw. biofitbackiem lub zastosowaniem nieinwazyjnych technik relaksacyjnych. Metoda biofitbacku włącza w proces leczenia układ nerwowy pacjenta, który w znacznej mierze odpowiada za skurcze pęcherza. Alternatywne techniki leczenia są nierzadko lepsze od leków. Nie powodują bowiem kłopotliwych skutków ubocznych.