Kogo może dotykać dolegliwość o nazwie AMD i czy można ją wyleczyć?

Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli Age Related Macular Degeneration jest stosunkowo popularną chorobą, na którą formalnie cierpi ok. 1,2 mln osób, jednak rzeczywista ilość jest o wiele wyższa.

Jest tak z tego powodu, że znaczna część osób nawet nie jest świadoma choroby.
Wiąże się to z początkowym przebiegiem tego zwyrodnienia, ponieważ zazwyczaj dolegliwość atakuje najpierw tylko jedno oko, z kolei drugie przejmuje jego funkcje. Zgodnie z anglojęzyczna nazwą dolegliwości, dotyczy ona głównie ludzi starszych, jednak może ujawnić się również u pięćdziesięciolatków. Niestety istnieje wiele przyczyn, które powiększają niebezpieczeństwo wystąpienia takiej dolegliwości. Zaliczają się do nich palenie tytoniu, częste opalanie – lampy do solarium – się czy też niewystarczająca ochrona przed działaniem słońca. Niestety obecnie leczenie zwyrodnienia plamki żółtej nie jest wykonalne. Jest to bardzo poważna oraz przewlekła dolegliwość, której rozwój można by jednak spowolnić czy nawet zatrzymać.
sok

Autor: Bromford
Źródło: http://www.flickr.com
Można by też skorygować ostrość wzroku, jednak jedynie na stosunkowo krótki okres czasu. Istnieją dwie formy tej choroby: mokra i sucha. Tej ostatniej nie można by leczyć, zatem przepisuje się wyłącznie utrzymywanie zdrowego stylu życia. Wskazane jest również zażywanie preparatów posiadających luteinę, przeciwutleniacze czy witaminy A i E oraz minerały (cynk, selen). Mogą one zahamować rozwój choroby. Ponadto wedle części chorych polepsza się również ostrość wzroku. Niestety nie wszystkie takie preparaty działają tak samo skutecznie, dlatego też warto jest zasięgać pomocy lekarza.

Postać mokrą AMD można leczyć przez aplikowanie w oko specjalistycznych środków. Usuwają one patologiczne naczynia krwionośne. Mogą również powodować wchłanianie się m.in. wysięków.