Przedostatni miesiąc ciąży jest okresem między 32 a 36 tygodniem ciąży lub 30 a 34 tygodniem wewnętrznego rozwoju potomstwa. W tym czasie przyszła matka z jednej strony nie może się doczekać, gdy nastąpi rozwiązanie, natomiast z drugiej strony niezwykle obawia się porodu oraz opieki nad maluszkiem.
Ten miesiąc biegnie pod znakiem niezwykle intensywnego wzrostu ciężaru ciała, zarówno matki, jak i samego dziecka. O tym, jakie dokładnie przemiany mają miejsce w przedostatnim miesiącu ciąży zarówno u mamy, jak i maluszka, opowiada pani Monika, położna oraz ambasadorka kampanii Położna na medal. Potomstwo nadal rośnie, choć porusza się jeszcze dość wolno. Podskórna tkanka tłuszczowa jest już rozwinięta, z kolei skóra jest bardzo gładka oraz różowa. Jego nóżki i rączki są trochę owalne i pełne. Nadal się rozbudowuje zmysł wzroku. Oczy dzieciaka rejestrują przez warstwy brzuszne przemiany otaczającego go oświetlenia.
Źródło: http://www.flickr.com
Źródło: http://www.flickr.com
Potomstwo zapamiętuje przeróżne dźwięki mamy oraz takt bicia jej serca. Mózg wciąż niezwykle intensywnie się rozbudowuje. Duża część układów jest już prawidłowo rozbudowana, przy czym płuca nadal mogłyby być jeszcze niedojrzałe. Potomstwo urodzone w 8 miesiącu posiada niezwykle olbrzymie nadzieje, aby przeżyło, tak jak jego mama. Co każdy tydzień przybywa dziecku około 200 gram oraz pod koniec miesiąca waży już około 2500 g, natomiast jego wzrost to około 45 – 46 centymetrów. Prawdopodobnie Twój oddech (ozonator powietrza do domu) się trochę skróci na skutek niezwykle dużego usytuowania dna macicy, uciskające na przeponę oraz płuca.
Taki ucisk dotyczy również Twojego żołądka, przez co robi się on większy oraz proponuję Ci jeść nieco drobniejsze posiłki, ale częściej, czyli około 5 albo 6 razy dziennie. Te przypadłości ustąpią nieco, gdy dziecko przesunie się trochę niżej (jakby w większym stopniu w głąb miednicy) – zazwyczaj pod koniec tego miesiąca.