Trwa moda na zdrowy styl życia. Siłownie i centra fitness mnożą się w oczach, a na ulicach roi się od biegaczy i miłośników dwóch kółek. Nie dziwota, siedzący styl życia i praca przy komputerze spowodowały, że nasze ciało zaczęło domagać się ruchu. Aktywność ruchowa ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, psychikę oraz sylwetkę. Niestety, uprawiając sport jesteśmy narażeni na różne urazy. Najbardziej powszechnymi urazami, jakie spotykają sportowców jest zwichnięcie lub też skręcenie stawu skokowego.
Najbardziej narażeni na tego typu kontuzje stopy są osoby biegające, bowiem do skręcenia dochodzi z reguły podczas zetknięcia stopy z podłożem. W momencie, kiedy stopa jest źle ułożona względem podłogi może dojść do nadwyrężenia wytrzymałości mechanicznej stawu. () Zależnie od stopnia nasilenia może dojść tylko do naciągnięcia więzadeł lub też całościowego zerwania ciągłości więzadeł. Tego rodzaju uraz (laser na kręgosłup szyjny) objawia się intensywnym bólem, obrzękiem, a także zmianą koloru skóry w obrębie kontuzji. nierzadko do zwichnięcia dochodzi niespodziewanie i równie częstokroć jest ono bagatelizowane, co może prowadzić do ciężkich komplikacji zdrowotnych.
Każde tego typu zdarzenie wymaga wizyty u lekarza. W celu diagnozy i podjęcia odpowiednich kroków, specjalista oprócz oględzin, zleca badanie RTG. Niemalże w 100% przypadków konieczna jest rehabilitacja stawu skokowego. () Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych komplikacji oraz dolegliwości bólowych. Czasami konieczne jest leczenie operacyjne oraz w ramach rekonwalescencji, również konieczna jest rehabilitacja stawu skokowego. Na rynku medycznym znaleźć możemy wielu lekarzy ortopedów oraz fizjoterapeutów.
Przy wyborze rehabilitanta, należałoby by jednak kierować się opiniami oraz zwrócić uwagę na specjalizację konkretnego lekarza. Najkorzystniej wybrać się do takowego, który miał w przeszłości do czynienia z podobnymi urazami. Rehabilitacja w większości przypadków przynosi przewidywany wynik , więc nie warto bagatelizować żadnego bólu, choćby tego o niskim natężeniu, który to może się przerodzić w trwały uszczerbek. W wyniki właściwego leczenia można wrócić do aktywności ruchowej oraz cieszyć się sprawnością fizyczną przez długi czas.