Medycyna w obecnych czasach jest rowojowa, a używany sprzęt coraz doskonalszy. Nieodłączną częścią pracy lekarzy jest wykonywanie operacji, a od wygody ich pracy może zależeć zdrowie pacjentów. Dlatego oprócz zabezpieczenia im dobrych przyrządów, pomocy czy też właściwego systemu pracy należy zadbać o właściwe otoczenie. Jednym z jego elementów jest światło – najlepiej takie, które da w efekcie najlepszą widoczność.
Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Lampy bezcieniowe nie są wynalazkiem naszych czasów, z powodzeniem stosuje się je od wielu lat. Możemy je spotkać w pracowniach dentystycznych, salach zabiegowych i operacyjnych. Od nich zależy najczęściej dobra widoczność podczas pracy doktora czyli zdrowie chorych. () Wraz z postępem nauki stają się one coraz lepsze pod względem nasycenia rzucanego światła, ukryciu cienia oraz odporności. Twórcy takich lamp prześcigają się w tym aby wyprodukować produkt o jak najlepszych właściwościach w maksymalnie jak najniższej cenie.
Oprócz zastosowań czysto medycznych, lampy bezcieniowe są z powodzeniem wykorzystywane sztuce fotograficznej|przez fotografów ze względu na to, że można dzięki nim uzyskać tak zwany „soft light” co oznacza dosłownie „miękkie światło”. Taki typ fotografii określa się fotografią bezcieniową.
Taka tematyka jest dla pewnych osób dosyć dyskusyjna. Jeśli chcesz przeczytać inne zdania na studiowane tutaj zagadnienie, to zobacz więcej w opracowaniu (https://www.eogniwa.pl/)!
Sposób działania tej lampy jest dosyć prosty, światło w obudowie lampy jest rozmywane z jednej wiązki na wiele drobniejszych wiązek. Obecnie najnowocześniejszą technologią jest konsturuowanie źródeł światła z zasłoniętym włóknem żarówki, oraz odpowiednim stopniem odbicia czy też mocy światła padającego na obiekty.
Nazwa „lampa bezcieniowa” nie jest właściwym określeniem tego w jaki sposób źródło światła nie daje rzucać cieni – ponieważ w efekcie jej działania cień ale na tyle rozmyty, że jest on często niezauważalny a i co najważniejsze nie stanowi przeszkody (czarmed.pl/sklep/lampy-medyczne/187-lampa-bezcieniowa-zabiegowo-diagnostyczna-led-scienna-l21-25p.html). W starszych modelach takich lamp można jeszcze natrafić na kilka żarówek – nie jedną. Są tacy co zapytają, dlaczego te lampy są aż tak duże? Wynika to z nauki o optyce – czym większa średnica świecąca takiej lampy tym większy poziom rozmycia cieni. W przypadku fotografii bezcieniowej w ogóle nie korzysta się z takich lamp – ze względu na ich wysokie ceny oraz niską dostępność. Za to koszysta się z parawanów, kurtyn czy też zwyczajnych parasoli, od których odbija się światło lampy błyskowej. Brak cienia uratował wiele żyć i spowodował nie jeden zachwyt nad sztuką.