Zabieg elektrokoagulacji w kuracji nadżerki szyjki macicy – czy to skuteczna metoda?

Nadżerka to przypadłość, która wyjątkowo często atakuje panie pomiędzy 25. i 35. rokiem życia. Nie jest ona niebezpieczna sama w sobie, ale jej ignorowanie może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Jakie sposoby kuracji są najlepsze podczas leczenia nadżerki?

W obecnych czasach

gabinet ginekologiczny

Autor: Agência de Notícias do Acre
Źródło: http://www.flickr.com

największym powodzeniem cieszy się zabieg koagulacji chemicznej, jednak można go wykonać tylko w sytuacji niezbyt rozbudowanych zmian chorobowych. W wypadku większej nadżerki lub kiedy leczenie badanie eeg u dziecka jak to wyglada farmakologiczne nie przynosi skutków zaleca się zastosowanie terapii elektrokoagulacji, która zasadza się na wypalaniu zmienionego chorobowo miejsca za pomocą impulsu elektrycznego. Zabieg ten odznacza się dobrą skutecznością i niskim ryzykiem nawrotu choroby. Zabiegi tego rodzaju wykonują niemal wszystkie ginekologiczne gabinety, gdyż nie potrzeba do nich skomplikowanych sprzętów medycznych – wystarczy wyłącznie odpowiedni koagulator, wygodny fotel ginekologiczny (sprawdź: fotel ginekologiczny) i funkcjonalna lampa z lupą, która pozwoli na bardziej precyzyjną pracę. Szczególnie istotny jest ostatni punkt z wyżej wymienionych.

kobieta w ciąży

Autor: Jack Marion
Źródło: http://www.flickr.com

Wykorzystywana do zabiegu lampa z lupą będzie bowiem wpływać na jakość i precyzję jego wykonania. Wygodny fotel ginekologiczny z kolei sprawi, że pacjentka w pełni się odpręży, co ułatwi zrobienie zabiegu. Koagulator (więcej: Koagulator) to urządzenie, które umożliwia lekarzowi dotarcie do każdego chorego miejsca, a przy tym nie powoduje bólu u pacjentki. Po wykonanym zabiegu nabłonek będzie regenerować się przez 3-5 tygodniu, nie wywołując innych odczuwalnych objawów. Niezbędne jest korzystanie z wcześniej wspomnianego urządzenia czyli lampy z lupą, bez niej nie możliwe jest zdiagnozowanie choroby, warto sprawdzić: polecane lampy z lupą.

Nadżerkę można również leczyć kriokoagulacją (zamrażanie zmiany chorobowej ciekłym azotem) lub fotokoagulacją (usuwanie nadżerki przy pomocy fal świetlnych), jednakże te metody nie zapewniają tak dużego powodzenia, jak w przypadku elektrokoagulacji. Jak widać leczenie nadżerki wcale nie jest skomplikowane i bolesne, dlatego warto poddać się tego rodzaju zabiegowi. Trzeba mieć na uwadze, że zignorowana choroba może mieć wyjątkowo poważne skutki, a nawet doprowadzić do powstania nowotworu. Koszt elektrokoagulacji nie wynosi zbyt dużo, a może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie, a nawet przyczynić się do uratowania nam życia.