Zawód pielęgniarki – dla kogo?

Pielęgniarz – zawód niedoceniony. Wymagający niezwyczajnej empatii, nieodpowiedniego kontaktu z chorą osobą, zrozumienia, lecz również profesjonalizmu w realizowaniu codziennych czynności.
Mimo niezbyt zadowalających płac, żmudnej pracy, co roku o rzeczony indeks ubiegają się tłumy na ogół dziewcząt.

świat

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
pielęgniarstwo

Autor: Adam Mirowski
Źródło: http://www.flickr.com
To dokładnie one będą stały u boku pacjenta, podawać lekarstwa, monitorować stan samopoczucia, przeprowadzać pomiary ciśnienia wagi, albo proste zabiegi wyznaczone przez lekarza (zastrzyki, kroplówki). Pielęgniarstwo jest profilem proponowanym przez lekarskie uczelnie, a także niektóre niepubliczne szkoły wyższe.
Poniektóre przedmioty z programu kształcenia na tym kierunku to: anatomia, pielęgniarstwo w anestezjologii, badania (zobacz też: badania dna) fizykalne, pielęgniarstwo chirurgiczne, dietetyka, filozofia, geriatria itd. Studia owe wyposażają w uniwersalną wiedzę medyczną, przygotowują do promowania zdrowia, zapobiegania chorobom, inicjowania aktywności społeczności lokalnej na rzecz ochrony zdrowia . Studia na takim kierunku muszą kształtować zdolności psychofizyczne do pracy z jednostkami starszymi, kalekimi, a dodatkowo z maluchami jak też ich rodzicami. Główne miejsca pracy pielęgniarzy to ambulatoria, publiczne a także prywatne zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, zakłady opieki społecznej, ośrodki pieczy paliatywno-hospicyjnej, uzdrowiska.

Wychowankowie kierunku pielęgniarstwo będą przygotowani do pracy w zakładach zajmujących się poradnictwem z obszaru edukacji prozdrowotnej. Pielęgniarstwo to właściwie spełnienie powołania niż praca zarobkowa, dlatego że w obecnej chwili płace nie są nazbyt satysfakcjonujące.