Naturalne leki – pestki gorzkiej moreli oraz sok z rokitnika

Wielu z nas nie niechętnie zjada owoce w całości. Dużo osób obiera wszystkie owoce ze skóry, jeszcze inni pozbywają się jadalnych i nawet najdrobniejszych pestek. Podczas gdy to właśnie w tych częściach owoców znajduję się niekiedy najwięcej substancji wartościowych dla naszego organizmu. Doskonałym tego przykładem są pestki moreli gorzkiej! Okazuje się, że te niepozorne i w sumie mało znane pestki, mogą być skuteczne czy choćby nawet skuteczniejsze po prostu od metod tradycyjnych walki z rakiem! Dobroczynne działanie tych pestek wynika z dużej zawartości witaminy B17.

sok

Autor: Elisabeth Syu
Źródło: http://www.flickr.com
Pestki moreli gorzkiej pochodzą z dzikich odmian morelowych drzew. Swym wyglądem przypominają migdały, a w smaku – pestki jabłek. Owe pestki dostarczają ludzkiemu organizmowi wiele minerałów, w tym szczególnie dużo magnezu. Poza tym są źródłem kwasu salicylowe (o działaniu bakteriobójczym) i kwasu pangamowego (witaminy B12). Pestki moreli gorzkiej to nie tylko amigdalina, ale również witaminy A i E! Dobrze wiedzieć, że dobroczynne działanie wykazują wyłącznie pestki moreli gorzkiej – słodka odmiana nie takiego działania (ekoj.pl/produkty/bakalie/pestki/51.html). Takie pestki powinny pochodzić z upraw ekologicznych, w innym przypadku możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Jeśli sądzisz, że omawiany tu tekst jest interesujący oraz poszukujesz czegoś podobnego, to kliknij oprócz tego ten link, a zobaczysz więcej informacji elektrody EKG.

Pestki moreli gorzkiej nie powinny być gotowane ani parzone, gdyż podczas takiego procesu tracą swoje cenne właściwości. Pestki należy przechowywać w określonych warunkach – w suchym i ciemnym miejscu, najlepiej w opakowaniach zabezpieczających przed utlenieniem i wilgocią.

Kolejnym niezwykle cennym dla człowieka darem natury jest rokitnik. Owoce rokitnika zawierają sporą ilość B-karotenu i flawonoidów (kwercetyna i rutyna), które wykazują właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, antywirusowe. Substancje czynne zawarte w soku z owoców rokitnika spowalniają procesy starzenia, wzmacniają wzrok, pomagają w zapobieganiu powstawania zatorów w naczyniach krwionośnych oraz zawałom serca, spierają regenerację skóry, pomagają w leczeniu chorób przewodu pokarmowego oraz zwiększają odporność organizmu. Sok z rokitnika zawiera dużą ilość witaminy C – rokitnik obok dzikiej róży ma jej najwięcej spośród wszystkich owoców! Z tego powodu regularne picie soku z owoców rokitnika jest szczególnie zalecane w czasie jesienno-zimowym, kiedy to jesteśmy znacznie bardziej narażeni na choroby. A jeśli dopadnie nas już jakiś wirus, sok z rokitnika pomoże w leczeniu zapalenia gardła, migdałów, nosa oraz zatok nosowych. Zalecana dawka to 10-30 ml soku dziennie (więcej). Sok z rokitnika można pić rozcieńczony wodą lub innym sokiem owocowym ( w proporcji ¼ soku z rokitnika i reszta innego płynu). Warto wiedzieć także, że sok z rokitnika wzmacnia tkanki oraz zapobiega anemii, ma korzystny wpływ na procesy przyswajania witamin i innych składników odżywczych, dlatego szczególnie polecane jest picie takiego soku podczas posiłków.