Czemu dobrze jest pić herbatę? Jakie ma właściwości, na które dolegliwości jest dobra?

Mamy wiele typów herbaty, natomiast najbardziej znane to czarna, zielona jak i czerwona. Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów świata, i nic dziwnego, ponieważ ma rzeczywiście niezliczoną ilość zalet.

Herbata Irving

Autor: Irving Tea
Źródło: Irving Tea
Herbata to napar z pąków oraz liści cały czas zielonego krzewu z rodzaju Camelia, który posiada charakterystyczne listki – o ząbkowanej, skórzanej strukturze. Posiada różne kwiaty – od bardzo jasnych do różowawych, są malutkie i wonne, ma ona także malutkie brunatne, zdrewniałe owoce. Rośliny tego rodzaju uprawiane są w wielu państwach w okolicach zwrotnika, najwięcej natomiast w Chinach oraz Indiach, ale są także uprawiane poza terenem Azji. Do produkcji stosuje się pączki oraz liście, poddaje się je wysuszeniu, czasami fermentacji. Herbatę możemy kupić tak naprawdę wszędzie, a ostatnio dość powszechne są białe herbaty.

Herbata zielona powstaje z liści, jakie nie są poddawane fermentacji, gdyż zaraz po zerwaniu następuje proces zasuszenia. To powoduje, że zachowanych jest wiele cennych rzeczy, które znajdują się w świeżych liściach. Tego typu właściwości mające dobry wpływ na zdrowie są już znane i wykorzystywane od bardzo dawna, szczególnie w medycynie chińskiej. Współczesne badania wskazują, iż w tej herbacie można znaleźć całe bogactwo antyoksydantów, na przykład grupę związków polifenolowych o nazwie katechiny. Są to mocne antyoksydanty, które zajmują się likwidacją wolnych rodników uszkadzających komórki oraz prowadzą do nowotworów.

filiżanka

Źródło: pixabay.com
Czerwona herbata z dodatkami to herbata półfermentowana. Najbardziej znana jest fermentowana bardzo powoli chińska Pu-Erh. PuErh pochodzi z okręgu Yunnan, z Chin. Naukowcy są zdania, że czerwona herbata zyskuje własne lecznicze właściwości i wspaniały aromat dzięki wolnemu procesowi fermentowania. Jej zdrowotne działanie jest tym bardziej skuteczne, im dłuższy czas zezwala jej się dojrzewać we właściwych warunkach.

Czy wiesz, że podobne niezwykle absorbujące informacje są tuż obok? Kliknij i zerknij pod link, a z pewnością poczujesz satysfakcję.

Czerwona herbata ma różnego rodzaju związki, takie jak garbniki, alkaloidy oraz minerały. Ma niewielkie ilości kofeiny oraz taniny, przez co nie upośledza pochłaniania żelaza, jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób, jakie są wrażliwe na kofeinę. Jak widzimy, herbata to napój mający bardzo pozytywny wpływ na nasze organizmy. Dobrze jest, wiedząc o tych właściwościach pić ją regularnie.