W jaki sposób troszczyć się o ząbki? – zasady

Wielu ludzi systematycznie myje zęby, a pomimo to w czasie każdej wizyty w gabinecie stomatolog odkrywa u nich następne deficyty.
Typowym wyjaśnieniem owej nieprzyjemnej sytuacji jest poszukiwanie winy w genetyce.

Twierdzenie „mojej babci także psuły się zęby” – to zdanie, które nierzadko padają w gabinecie stomatologicznym. Tymczasem higiena zębów nie ogranicza się wyłącznie do codziennego szczotkowania zębów. By radować się przez wiele lat pięknym uzębieniem, warto przestrzegać kilku prostych reguł, dzięki którym ząbki i dziąsła długo będą zdrowe. Cóż z tego, iż każdego dnia szczotkujemy ząbki, jeżeli czynimy to nieprawidłowo. Niewłaściwa technika szczotkowania, niewłaściwie dobrana szczoteczka i pasta nie tylko zniweczą nasze trudy, lecz mogą poważnie zaszkodzić dziąsłom oraz zębom. Jeśli naprawdę zależy nam na zdrowiu jamy ustnej, nauczmy się poprawnie czyścić zęby – instruktaż higieny zębów nie będzie dużym wydatkiem, a przynosi ogromne korzyści.
stan zdrowia

Autor: Sam Howzit
Źródło: http://www.flickr.com

Walczmy z niezdrowymi nawykami. Nie ogryzajmy kredek ani paznokci, nie rozgryzajmy orzechów, nie używajmy ząbków jako substytutu nożyczek krawieckich czy też otwieracza do butelek. Tego rodzaju nawyki spowodować mogą mikropęknięcia albo odłupywanie się szkliwa, mogą również doprowadzić do odłamania się całych fragmentów zęba, a również do zniszczenia plomb. Walczmy ze skłonnością do węglowodanów i słodyczy. Prawdopodobnie wszyscy doskonale wiemy, że słodycze psują ząbki i powiększają ryzyko próchnicy. Jednak mało osób ma świadomość, iż równie groźne dla naszych ząbków są węglowodany.

Zawarta w wielu zakąskach skrobia zostaje w ślinie rozłożona na proste cukry, zaś te są już groźne dla naszych zębów. Ratunkiem wtenczas może być dentysta (zobacz dentysta krakow) Łódź jest miastem w którym nie brakuje gabinetów dentystycznych.