Poza tym poprawiają pracę mózgu, dbają o prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej i tworzenie nowych komórek skóry. Wspomagają trawienie, a nawet oddziałują na układ immunologiczny – wzmacniają odporność organizmu zapobiegając nowotworom. Zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 jest szczególnie ważne dla organizmu przyszłej mamy i jej dziecka. Deficyt kwasów tłuszczowych może przyczynić się do powstania poważnych dla dziecka konsekwencji w tym schorzeń skóry, a nawet zahamowania wzrostu. Dieta bogata w kwasy omega-3 jest nie tylko profilaktyczna, ale także lecznicza. Polecana jest szczególnie dla osób z autyzmem.
Jakie produkty obfitują w kwasy omega-3?
Naturalnym źródłem występowania kwasów omega-3 są tłuste ryby. Dla osób, które nie przepadają za rybami źródłem kwasów będą owoce np. kiwi i jagody acai. Kwasy omega-3 znaleźć można również w olejach roślinnych, pestkach dyni, orzechach włoskich, migdałach i siemieniu lnianym. Aktualne tempo życia ogranicza możliwość spożywania pełnowartościowych produktów, a przygotowany w krótkim czasie posiłek często nie zawiera zalecanej dziennej dawki kwasów tłuszczowych. Warto zadbać o to, aby poszerzyć dietę o produkty uznawane za źródło zdrowia, w tym ryby, zwłaszcza morskie, takie jak: łosoś, sardela, sardynka, śledź. Prawie 2% zjedzonej porcji tych ryb to kwasy omega-3 (). Żeby wyrównać deficyty omega-3 powinno się spożywać ryby dwa razy w tygodniu. Zdarza się, że jest to niemożliwe, a monotonna dieta szybko może się znudzić.
Chcąc zachować zdrowie fizjoterapia uroginekologiczna wrocław i atrakcyjny wygląd powinno się zastosować suplementy diety zawierające kwasy omega-3. Łatwo dostępnym na rynku produktem bogatym w kwasy omega-3 jest tran. Dostępny w aptekach, w postaci płynu i tabletek doskonale uzupełnia brak nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz witamin A i D. Poza tym neutralizuje stany zapalne przez co sprzyja ograniczeniu stosowania leków przeciwbólowych np. w chorobach stawów. Suplementy zawierające kwasy omega-3 należy zażywać regularnie w ustalonych dawkach. Zbyt mała zawartość kwasów omega-3 (mniej niż jeden gram dziennie) nie przynosi efektu leczniczego.
Decydując się na najlepszy suplement należy sprawdzić ilość oleju rybiego w kapsułce oraz zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 w jednej dawce. Witamina E, dodana do suplementów, eliminuje ryzyko utleniania się kwasów omega-3, co zwiększa skuteczność terapii.