Organizm jakim się posługujemy jest niesamowity, czasem jednak ma szansę tracić formę. Szczęśliwie są sposoby na wyleczenie

Ciało każdego człowieka stworzone jest z ogromnej ilości komórek. Wypełniają one różne czynności. Mogą oczyszczać krew czy wyprodukować mocz. Pozostałe, jak komórki mięśnia sercowego, powodują, że możliwe są skurcze. Prąd płynący poprzez neurony powoduje, że mamy szansę żyć pełnią życia. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że pojedyncza komórka ma szansę pochodzić od komórek macierzystych.

operacja

Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com

Komórki macierzyste domniemanie zawierają dwie niezwykłe zdolności. Jedną z nich jest umiejętność wielokrotnej możliwości podziałów, czyli robienia się kolejnych komórek. Zaś drugą stroną jest zmienianie się w kierunku pozostałych komórek. W czasie procesu starzenia się organizmu lub z odmiennych powodów, jak uraz (laser na kręgosłup lędźwiowy) czy zawał, komórki zwyczajnie mogą obumierać. Wówczas tak naprawdę aktywują się komórki macierzyste, by regenerować te uszkodzone. Komórki macierzyste wraz z wiekiem i procesem starzenia się otoczonych je tkanej, przestają się regenerować. W procesie terapii więc odnosi się do się metody koncentracji komórek macierzystych, żeby zagęszczony materiał zaaplikować precyzyjnie we właściwe miejsce. Więcej na Med.

lekarze

Autor: Javier Romero Otero
Źródło: http://www.flickr.com

Postęp medycyny mógł spowodować, że obecnie pobrać komórki macierzyste jesteśmy w stanie nie tylko z komórki jajowej czy zarodka, ale także z pozostałych tkanek każdego organizmu. Komórki takie mamy szansę uzyskać zazwyczaj ze szpiku kostnego i krwi obwodowej. Jednocześnie, można je uzyskać z innych miejsc, jak tkanka tłuszczowa czy błona maziowa stawów. Przy użyciu komórek macierzystych możemy wyleczyć mnóstwo chorób. Można leczyć nowotwory, cukrzycę czy niewydolność serca. Więcej na

Są doskonałe w zastosowaniach dotyczących narządów ruchu. Taka terapia jest doskonała dla leczenia zawodowych sportowców, na przykład możliwa jest rekonstrukcja kolan. Terapia jest w stanie przywrócić sprawność określonym osobom, także starym i cierpiącym ból z powodu zwyrodnienia stawów. Jednocześnie, jak każdy zabieg, tak i ten wymaga doskonałego specjalisty, godny polecenia może więc być chirurg ortopeda Kraków. Lepiej bowiem pójść do specjalisty, który zajmuje się tematyką komórek macierzystych i ma już na swoim koncie mnóstwo tego rodzaju zabiegów.