Co to jest artroskopia kolana

Artroskopia kolana to niewiele inwazyjna metoda oceny oraz leczenia chorób stawów kolanowych. Polega ona na wprowadzeniu do kolana poprzez centymetrowy dostęp operacyjny kamery, obejrzeniu wszystkich fragmentów stawu kolanowego. Przez inny centymetrowy dostęp operacyjny wdraża się utensylia artroskopowe zamiarem naprawy uszkodzeń wewnątrz stawowych. Po wykonanym zabiegu kolano nie wymaga usztywnienia, na 7 dni zostają 2 szwy. Zabieg trwa zwykle do pół godziny.

kolano - zdjęcie rentgenowskie

Autor: Lena
Źródło: http://www.flickr.com
Zazwyczaj wykonywany jest w narkozie. Po zabiegu pacjent nie wymaga pobytu szpitalnego, po paru godzinach może być wypisany do domku. Kiedy przeprowadza się artroskopię kolana? Artroskopię kolana zwykle przeprowadza się po urazach stawu kolanowego (uszkodzenie więzadeł krzyżowych, w złamaniach chrzęstno-kostnych), w wypadku długotrwałych dolegliwości kolana (liczne wysięki stawu kolanowego, schorzenia chrząstki stawowej, schorzenia błony maziowej), zamiarem terapii stanu zapalnego kolana, zamysłem likwidowania ciał wolnych kolana.

Taka problematyka jest dla pewnych osób dosyć dyskusyjna. Jeżeli chcesz przeczytać inne zdania na analizowane tu zagadnienie, to przeczytaj więcej w opracowaniu (http://awodent.pulawy.pl/implanty/)!

Jakie badania muszą być przeprowadzone przed kwalifikacją do artroskopii kolana?

W większości sytuacji wystarczy badanie kliniczne medyka ortopedy, w wypadku wątpliwości diagnostycznych realizuje się rezonans magnetyczny, usg (osiowe rzepek, przeglądowe) w zależności od typu niedomagań. Czego można dokonać w trakcie artroskopii w stawie kolanowym? W trakcie artroskopii kolana możemy: doszyć bądź usunąć uszkodzoną łąkotkę, wygładzić chrząstki stawowe, usunąć ciała wolne ze stawu, wyeliminować przerost błony maziowej, wykluczyć fałdy otoczki maziowej, przeprowadzić rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego, wypłukać staw kolanowy (w większości wypadków w stanach zapalnych).

Czy wszelkie schorzenia stawów kolanowych można kurować artroskopowo? Nie. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe nastręczają endoprotezoplastyki. Jaka jest przewaga artroskopii kolana nad zabiegiem z „otwarciem ” kolana? Po artroskopii kolana jest znacznie mniej powikłań, o wiele krótszy okres rehabilitacji, leczenia oraz powrotu do pracy, zdecydowanie mniejsze szramy pooperacyjne (praktycznie niewidoczne). Chory nie musi leżeć w szpitalu, po paru godzinach po zabiegu wychodzi do domku. W jaki sposób znaleźć dobre ośrodki wykonujące tego rodzaju zabiegi? Nic skomplikowanego, wystarczy w wyszukiwarce wbić frazę: artroskopia Wrocław.