Dobrze jest mieć na uwadze, jakie są naturalne i domowe sposoby walki z pospolitymi dolegliwościami

Biegunka, bóle głowy, stan zapalny dróg moczowych – to problemy, które występują dość często. Z reguły rewelacyjną alternatywą dla medykamentów i suplementów diety są naturalne specyfiki.

fotogram - zdrowie

Autor: Olivier Duquesne
Źródło: http://www.flickr.com
stykówka - zdrowie

Autor: Charles Haynes
Źródło: http://www.flickr.com

Na bóle głowy skarży się wielu z nas. Zanim zjemy medykament, warto postawić na masaż skroni. Niektórzy są zdania, że skuteczny jest też masaż (sprawdź tutaj rehabilitacja dziecka) dużych palców u stóp. Zbawienny może okazać się masaż karku. Poleca się rozważyć odprężające ćwiczenia. Do masażu można wykorzystać olejku lawendowego, rumiankowego, różanego czy miętowego. Przeciwbólowe działanie przypisuje się wyciągowi z kory wierzby oraz złocieniowi maruna. Określoną metodę wesprze zimny okład na głowę. Nadto, dosyć często występującą bolączką jest zakażenie dróg moczowych. W tym przypadku poleca się wizytę u lekarza, który zwykle przepisuje właściwe medykamenty. Terapię poleca się wspomóc, przyjmując zaparzoną mieszankę ziół, składającą się głównie z liścia mącznicy, ziela skrzypu. Warto nadmienić, iż, zalecane jest podjęcie działań, dzięki którym zminimalizujemy szansę, że zakażenie dróg moczowych znowu pojawi się. Chodzi o spożywanie dużej ilości wody codziennie, ograniczanie alkoholu czy kofeiny.

Bezcenne są też domowe sposoby na zaparcia oraz biegunki. Biegunkę może zahamować spożycie mniej więcej dwóch łyżek kawy sypanej czy trochę rozgotowanego ryżu. W walce z biegunką użyteczne okaże się siemię lniane w formie kisielu bądź gorzka czekolada. Jeśli chodzi o efektywne sposoby na zaparcia, należy wymienić jedzenie śliwek, zarówno świeżych jak i suszonych, oraz kapusty kiszonej, a także picie znacznej ilości niegazowanej wody. Walkę z zaparciami wspomoże zaparzona mięta oraz ćwiczenia fizyczne. Poleca się sięgnąć po truskawki, szpinak, surowy lub gotowany, oraz buraki. Ważna jest również profilaktyka. Działanie jelit będzie lepsze, gdy zrezygnujemy ze słodkości czy śmieciowego jedzenia oraz wykształcimy przyzwyczajenie picia sporej ilości wody, najlepiej nawet do 2 litrów na dzień.