Hemoroidy – co to jest?
Słowo „hemoroidy” z j. greckiego i oznacza krwawienie. Hemoroidy są anatomiczną częścią ludzkiego ciała. Choroba hemoroidalna skutkuje powstaniem bolesnych zgrubień lub nabrzmienie żyły splotu odbytniczego. Osoby chorujące na hemoroidy cierpią na krwawienie, swędzenie, dyskomfort i pieczenie wokół odbytu. Bywa tez że symptomem choroby są bolesne guzki wewnątrz i wychodzące poza odbyt. Może w nich nastąpić zakrzepica.
Jakie są powody powstawania hemoroidów?
Wg opisu choroby w Wikipedii schorzenia hemoroidalne powstają z powodu niewydolności żylnej. To zaś może być choroba dziedziczona lub nabyta, np. z powodu: częstych obstrukcji, siedzącego trybu życia, częstych biegunek, ciąży lub nadciśnienia w żyle wrotnej.
Jakimi sposobami zapobiegać hemoroidom oraz leczyć je?
Profilaktyczne działania są na pewno bezpieczne a także zdrowe. Osoby siedzące przez wiele godzin dziennie przy biurku powinny aktywnie spędzać czas wolny. Trzeba wprowadzić w codzienne nawyki jakiś rodzaj aktywności ruchowej. W diecie musi znaleźć się duża ilość płynów, oraz niezastąpiony błonnik, który znakomicie oczyszcza układ trawienny oraz wydalniczy z wszelkich „zaległości”.
We wczesnym stadium schorzenia można stosować leki (zobacz świat leków) na hemoroidy – więcej na stronie herbapol. Jest to jednak tylko leczenie samych objawów. W aptekach można kupić skuteczne środki farmakologiczne oraz przeciwbólowe, jak np. aesculan. Jest to lekarstwo sprzedawane bez recepty, którego zadaniem jest łagodzenie silnych objawów choroby hemoroidalnej. Preparat zawiera lidokainę, znieczulającą miejscowo oraz wyciąg z kory kasztanowca.
Jeśli leczenie objawowe we wstępnych stadiach choroby, oraz zmiana stylu życia i diety nie pomogą, czego skutkiem będzie jej postęp choroby, pozostaje leczenie operacyjne.