AFTY – powody pojawienia, symptomy oraz leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są częstokroć spotykaną dolegliwością. Powody tworzenia się bolesnych owrzodzeń są rozmaite, od nieodpowiedniej schludności jamy ustnej, poprzez wyżynające się ósemki, po zakażenia migdałków czy przewodu pokarmowego. Afty na ogół znikają samodzielnie, jednak w niektórych przypadkach pożyteczna jest konsultacja lekarska.

zdrowie

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Afty to nieduże i niezmiernie ciężkie owrzodzenia, to znaczy ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, zabarwione białym osadem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem. Afty zdołają pojawiać się indywidualnie czy w grupach na podniebieniu miękkim jak również języku. Natomiast najczęściej kształtują się na miękkim fałdzie skóry ustanawiającej zestawienie wewnętrznej strony policzków wraz z dziąsłami. Afty uzyskują średnicę od 1 mm do 2 cm, jednakże z reguły nie są większe niż 5 mm.

Znaczną rolę w zachorowaniach na aftowe zapalenie jamy ustnej odgrywają czynniki genetyczne oraz predyspozycje rodzinne. Kiedy w rodzinie odnotowano przypadki aftozy nawrotowej, to ryzyko pojawienia się aft u niemowląt wynosi 90%. W początkowej fazie poziomu zapalnego na śluzówce jamy ustnej pojawiają się mniejsze okrągłe owrzodzenia, które po 1-2 dobach pokrywają się białym kożuszkiem.

leki

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com

W chwili aft lekkich objawem towarzyszącym zdoła być powiększenie pobliskich węzłów chłonnych.

Masz ochotę uzupełnić swoje zakładki o kolejną nieszablonową stronę? Jeśli tak, to szczerze zalecam ten artykuł (www.terapiamanawa.pl/leczenie-depresji-i-nerwic/) – kliknij a się nie zawiedziesz.

Zwyczajowo afty znikają samorzutnie w ciągu 1-4 tygodni. Niekiedy potrzebne są badania, które pomogą rozróżnić je od przemian, które pojawiają się w przebiegu opryszczki, a też wtórnego zakażenia bakteryjnego (gdy istnieje tego rodzaju podejrzenie).

Kiedy mimo rygorystycznego przestrzegania reguł higieny jamy ustnej afty nie nikną, wypada skontaktować się ze stomatologiem. Medyk może zalecić stosowanie medykamentów koagulacyjnych, znieczulających i także płukanek. Efektywnym i cieszącym się godziwą opinią farmaceutykiem jest dezaftan med – zobacz stronę. Cięższe postaci aft wymagają leczenia antybiotykami bądź sterydami. Aby wykluczyć schorzenia ogólnoustrojowe sprzyjające powstawaniu aft, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wymagane badania.