W naszym kraju ponad 10 mln mieszkańców korzysta z okularów, a niewiele ponad milion stosuje szkła kontaktowe. Niecałe 50% osób wymagających korekcji wzroku to osoby w wieku kilkunastu lat. Wady wzroku to coraz częstszy kłopot Polaków.
Autor: Les Black
Źródło: http://www.flickr.com
O problemach ze wzrokiem możemy mówić wtedy, kiedy promienie światła, które wpadają przez źrenicę oka padają dokładnie na siatkówkę. Leczenie wad wzroku obejmuje wiele różnych wad, jak nadwzroczność, krótkowzroczność, bądź też astygmatyzm. Takie przeszkody mogą zostać rozwiązane przez używanie okularów i szkieł kontaktowych. Istnieją również inne problemy ze wzrokiem, których skorygowanie wymaga właściwego zabiegu.
Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com
Takim zabiegiem jest operacja na zaćmę. Zaćma może być chorobą degeneracyjną lub testy pokarmowe nabytą, która doprowadza do zmętnienia soczewki (więcej o procesie leczenia). Może przyczynić się do oślepnięcia. W naszym kraju na zaćmę cierpi blisko 800 tys. Polaków i są to ludzie głównie 6o roku życia. Nie znaczy to jednak, że i ludzie poniżej 60 roku życia nie cierpią na tę chorobę oczu. Operacja na zaćmę to jedyna metoda leczenia. Operacja taka wiąże się z wszczepieniem nowej soczewki. Pozostałe istniejące leczenie wad wzroku to korekta laserowa. W sytuacji nadwzroczności oraz krótkowzroczności doktor okulista przeprowadzi badania, które kwalifikują chorego do zabiegu.
Indywidualnie dla każdej wady rozważa się ewentualne korzyści i ryzyko. Wielkim pozytywem takich zabiegów jest to, że są one wykonywane w w ciągu jednego dnia, dzięki czemu poddający się zabiegowi kilka godzin później może wrócić do domu. Po takiej korekcji ostrość widzenia poprawia się już po tygodniu. Przez ten czas osoba po korekcji nie powinien chodzić do pracy i nie może prowadzić pojazdów mechanicznych.
Obecnie kwestie związane ze wzrokiem nie są już tak wielkim problemem, jak dawniej. W XXI w. leczenie wad wzroku jest o wiele mniej niebezpieczne i efektywniejsze. Wiele nowych rozwiązań nie zwalnia nas jednak z obowiązku dbania o swoje oczy. Szczególnie, że w dobie komputerów oczy są znacząco narażone. Dlatego też należy pamiętać o systematycznych badaniach wzroku.