Kiedy należy zrobić pierwsze badania wzroku u dzieci?

Wady widzenia to coraz częściej występujący powód wizyt u doktora okulisty. Jedną z najbardziej istotnych przyczyn schorzenia wzroku w postaci dalekowidzenia lub krótkowzroczności jest spędzanie znacznej ilości czasu przy monitorze komputera albo przed ekranem telewizora.
Wraz z wiekiem rozbudowuje się także choroba o nazwie zwyrodnienie plamki żółtej.

ratownik wodny

Autor: Simone Liberanome
Źródło: http://www.flickr.com
Kłopoty ze wzrokiem mogłyby również stanowić symptom astygmatyzmu, starczowzroczności albo daltonizmu. Leczenie niepoprawnego widzenia polega na wyborze odpowiednich okularów korekcyjnych lub szkiełek kontaktowych. Można by również przeprowadzić laserową korekcję wzroku. Dzisiejsza okulistyka (czytaj więcej okulistyka) pozwala na relatywnie szybkie diagnozowanie wad widzenia u najmłodszych. Jest to bardzo ważne, gdyż można by dzięki temu zacząć efektywne leczenie i tak zapobiegać powstawaniu niedowidzenia. Badania kontrolne u lekarza trzeba wykonywać jak najwcześniej – nawet w pierwszym miesiącu życia niemowlęcia, A potem nadal wykonywać diagnostykę raz w roku.
para

Autor: Christopher Michel
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba także pamiętać o tym, że przeważnie dziecko nie sygnalizuje żadnego problemu z brakiem ostrości widzenia. Nie wie bowiem, że obserwuje świat w sposób niepoprawny. Jego oko jest zdolne doskonale się dopasowywać do czynników otoczenia – nazywa się to tzw. umiejętność akomodacji. Dlatego też obowiązkowo należy uważnie obserwować jego sposób zachowania. Występują określone symptomy, które powinny zaniepokoić opiekunów oraz które wywołają, że należy umówić się na kontrolę u okulisty. Do takich symptomów zalicza się m.

in. mrużenie oczu, zamykanie lub przysłanianie jednego oka, bóle głowy czy też niechęć do czytania, kłopoty z uczeniem się, niechęć do pisania czy też oglądanie tv lub pisanie z bliskiej odległości.