Alkoholizm to przede wszystkim silna potrzeba, wręcz fizyczna, by napić się napojów wysokoprocentowych. Chory nie potrafi sobie odmówić i robi to bez względu na to czy ma mu kto towarzyszyć, czy nie- . Nie potrafi kontrolować tego picia, zatem niejednokrotnie wpada w ciągi alkoholowe, jakie powtarzają się coraz częściej. U uzależnionej osoby mogą pojawiać się objawy abstynencyjne, w tym drżenie mięśni, nadciśnienie tętnicze, nudności, biegunki czy drażliwy humor. Musi pić coraz więcej, aby osiągnąć upojenie alkoholowe, ponieważ małe dawki już nie zapewniają pożądanego efektu.
Pomimo tego, iż obiecuje bliskim, iż koniec z alkoholem, tak nigdy się nie dzieje. Dochodzi do kompletnie odwrotnych zachowań – alkoholik rozgląda się za następnymi sytuacjami, w których może sięgnąć po kieliszek i za każdym razem wybiera tylko pijące towarzystwo. Choć wie, iż alkohol wywołuje u niego złe rezultaty, to nadal go nadużywa. Alkohol (zobacz więcej artykuł na temat – jak wyleczyć alkoholika) staje się podstawowym sensem życia, przez co bliscy odsuwają się od uzależnionej osoby, czują wstyd, zamiast pomóc. Najbliżsi muszą być wsparciem oraz przekonać chorego do przyznania się do alkoholizmu, ponieważ jedynie wówczas można rozpocząć leczenie- z tego źródła.
Alkoholik musi mieć świadomość swojego problemu, w innym przypadku żadna terapia będzie pozbawiona sensu. W ośrodkach leczenia alkoholizmu przeważnie pierwszy krok to odtrucie alkoholowe. Trzeba mu się poddać, gdyż jedynie wtedy będziemy mogli uczestniczyć w następnych terapiach i spotkaniach. Warto szybko podjąć właściwe kroki, by ponownie żyć pełnią życia bez alkoholu oraz odzyskać zaufanie bliskich, dla których jesteśmy bardzo ważni.