Okulary w ostatnimi czasy stały się ciekawym dodatkiem. I w żadnym wypadku nie trzeba mieć wady wzroku, żeby wsadzić na nos modne oprawki. Dużo kobiet, a szczególnie elegantek puka do drzwi okulisty, aby tam zamówić szkła zerówki. I z dużym prawdopodobieństwem na jednym egzemplarzu zakupy się nie zakończą. Vademeca opisujące reguły dobierania ubrań i dodatków radzą, żeby oprawki perfekcyjnie pasowały do spodniumu czy płaszcza. Trzeba jednakże podkreślić, że okulary nie pozostają zakładane w celach podkreślenia walorów urody, ale w celach medycznych.
Źródło: http://www.flickr.com
W XXI stuleciu nasz wzrok zostaje wystawiony na dużo ciężkich prób. A to przykładowo za sprawą długiej pracy przed monitorem komputera i ustawicznego gapienia się w telewizor lub wyświetlacz osobistego smartfona. Nasze oczy cierpią też z powodu zapylonego powietrza i coraz częściej dopadających nas uczuleń. A niektórzy faceci wkładają na nos okulary od dziecka, ponieważ ich wada nie bywa nabyta, lecz wrodzona. Tak czy inaczej XXI-wieczna medycyna oferuje wiele metod, które dają pacjentom szansę na poprawę jakości widzenia, więc leczenie krótkowzroczności, astygmatyzmu i niewymienionych tutaj schodzeń jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze 100 lat temu- .
Okulary, jak już wspomnieliśmy, pełnią nie tylko funkcje terapeutyczne. Jednakże ich głównym celem jest korekcja (dużo tu – laserowa korekcja wzroku śląsk) danej wady. A dodatkowo umożliwiają one niektórym osobom, zwłaszcza tym starszym, normalne życie. Krótkowidze są w stanie bez żadnych kłopotów prowadzić własne auto, a dalekowidze czytać wiersze i rozwiązywać rebusy.
Źródło: http://www.flickr.com
Leczenie krótkowzroczności lub dalekowzroczności nie zawęża się jednakże jedynie do noszenia okularów. Firmy produkujące parafarmaceutyki proponują wiele tabletek i suplementów diety, które mają korzystny wpływ na prawidłowe widzenie. Są to preparaty z witaminą A oraz substancjami o potwierdzonych właściwościach zdrowotnych, np. luteinę. Większość tych lekarstw jest do kupienia bez recepty, lecz samodzielna kuracja nie zawsze wychodzi na zdrowie. W przypadku wątpliwości warto więc zapytać farmaceutę o poradę, a nawet pójść do okulisty.
Współczesne leczenie krótkowzroczności obejmuje również nowe metody, zupełnie nieznane w latach 60 ubiegłego stulecia. Do nich zaliczymy przykładowo laserową korekcję wad wzroku, która bywa wykonywana jedynie przez doświadczonych okulistów.