Zabiegi korekcji laserowej wad wzroku są coraz to popularniejsze. Wszystko dzięki temu, iż ich ceny spadają, zaś komfort wynikający z odzyskania dobrego wzroku i pozbycia się okularów czy też szkieł kontaktowych istotnie wart jest zachodu.
Źródło: fbb.pl
Laserowe leczenie (stomatolog bielany) schorzeń oka możliwe jest od niedawna. Powszechne wykorzystanie laserów w okulistyce to początek lat 80. ubiegłego stulecia. Aczkolwiek pierwsze próby wykorzystania jego potencjału pojawiły się na początku lat 60. Polska była jednym z pierwszych państw w Europie, które używały laser w okulistyce. Współcześnie okuliści wykorzystują kilka wariantów laserów, a Wybór urządzenia zależy od typu zabiegu oraz części oka, jaka ma być poddana leczeniu. Acz może to brzmieć paradoksalnie, lasery uzdrawiają przez niszczenie. Upraszczając temat, lasery ekspresowo a także precyzyjnie likwidują komórki, w jakie pozostały wycelowane, zaś laserowana tkanka paruje.
Najczęściej laser wykorzystane jest do kurowania krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Istotą zabiegów będzie wymodelowanie za pomocą lasera rogówki, a więc najbardziej zewnętrznej, przeźroczystej warstwy oka. Zabieg uwalnia pacjenta od noszenia soczewek kontaktowych, ale nie u każdego możemy go przeprowadzić. Kwalifikację poprzedza ciąg badań. Pacjent musi mieć skończone dwadzieścia jeden lat. W jaki sposób przebiega zabieg? Końcówka lasera przysysa się do rogówki oka, spłaszczając ją. W następnej kolejności laser sam odcina nabłonek rogówki, pozostawiając nieduży fragment nietknięty. Chirurg wchodzi szpatułką pod nacięcie oraz odkłada nabłonek.
Później na odsłonięte głębsze powłoki rogówki oddziałuje laser, który formuje ją tak, aby pozbyć się wady . Tak krótko mówiąc wygląda laserowa korekcja wzroku cena której wynosi dziś ok. 2000 – 3000 złotych.