Nietrzymanie moczu jest przypadłością o charakterze przewlekłym, jaka objawia się problemem z utrzymaniem moczu w trakcie nawet nieforsujących czynności, jak chociażby kichanie, kasłanie, uprawianie sportu czy wchodzenie po schodach. Jak pokazują statystyki, schorzenie to dwa razy częściej dopada kobiet niż panów. Trudności mogą pojawiać się w naprawdę różnym wieku, szacuje się, że boryka się z nim co druga kobieta po pokwitaniu, ale wielokrotnie bywa i tak, że moczu nie trzymają też młode osoby.
Może być wiele przyczyn
Istnieje wiele przyczyn pojawiania się wysiłkowego nietrzymania moczu. Zaliczają się do nich schorzenia pęcherza, zapalenie pochwy, jak także ciężkie porody. Nietrzymanie moczu może być również spowodowane męczącą pracą fizyczną albo spadkiem hormonów w organizmie. Bez względu jednak na przyczynę, należy odwiedzić specjalistę, który zleci komplet różnych badań oraz znajdzie przyczynę zaburzenia i wyśle na właściwą terapię.
Czy zaciekawił Cię nasz wpis? Jeżeli odpowiesz twierdząco, to kliknij to i przejrzyj tam kolejne zajmujące wątki. Nie zwlekaj!
Kiedy problemem staje się przykre nietrzymanie moczu leczenie należy rozpocząć od wizyty u urologa oraz ginekologa (). Każdy specjalista zleci badania mające na celu znalezienie przyczyny choroby. Wykonuje się między innymi posiew moczu czy USG. W licznych przypadkach specjaliści nakazują trenowanie mięśni Kegla, bazujące na naprężaniu oraz rozluźnianiu mięśni umiejscowionych w pochwie. Często bywa, że to właśnie ich słabość odpowiada za problemy z utrzymaniem moczu. W poważniejszych przypadkach specjalista może polecić terapię hormonalną lub elektrostymulację. W niektórych wypadkach konieczna jest operacja. Aby wspomagać swój układ moczowy warto prowadzić zdrowy tryb życia. Medycy rekomendują odstawienie artykułów, które drażnią pęcherz, czyli kawy, alkoholu, owoców cytrusowych oraz rezygnację z palenia.