Pulsoksymetr jest narzędziem elektronicznym zmontowany się z dwóch ważnych szczegółów – jednostki centralnej oraz czujnika. Czujnik również zbudowany jest z dwóch części – nadajnika światła czerwonego oraz podczerwonego oraz fotodetektora. W ciągu oznaczenia dochodzi do pomiaru pochłonięcia przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania pochodzącego z nadajnika.
Czujnik pulsoksymetru zakłada się głównie na palec ręki bądź stopy, małżowinę uszną, skrzydełko nosa, czoło a u noworodków na stopę bądź nadgarstek.
Pulsoksymetr posiada też funkcję rejestrowania częstotliwośi pracy serca człowieka czyli tzw. pulsu.Zobacz więcej: najlepsze pulsoksymetry.
Na odpowiednie miejsce na ciele pacjenta zakłada się czujnik pulsoksymetru, może to być np. skrzydełko nosa. Jeżeli pacjent będzie miał chłodne palce to należy je ocieplić. Musimy pamiętać, że jeśli pole pomiaru jest chłodne to przepływ krwi jest mniejszy. Ta sytuacja może wpłynąć na wynik i zafałszować go.
Oznaczenie wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej oparty jest na zasadzie spektrofotometrii transmisyjnej.
Prawidłowo saturacja krwi tlenem musi być na poziomie 95–98%. U osób powyżej 70 roku życia 94–98%. W czasie stosowanej tlenoterapii nasycenie tlenem krwi tętniczej kształtuje się na poziomie 98–100%.
Ten wpis ma interesujące informacje na prezentowany temat – jeśli chcesz zdobyć więcej wpisów, to odwiedź stronę leczenie uzależnień od narkotyków, która przedstawia zbliżone problemy.
W przypadku osób palących tytoń wyniki będę nieco niższe w porównaniu z osobami nie palącymi, ale dalej skład procentowy oksyhemoglobiny będzie powyżej 90.
Zła saturacja krwi tlenem przyjmuje wartości mniejsze niż 90%, może mówić w tej sytuacji o ciężkiej niewydolności oddechowej.