Co to jest jest pulsoksymetr, jakiego rodzaju wiadomości dostarcza i do czego służy? Trochę ważnych wiadomości

Pulsoksymetria to prosta, bezpieczna oraz efektywna metoda na badanie wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej, zwaną potocznie saturację. Pulsoksymetr głównie wkłada się na palec, gdzie profesjonalny czujnik, dokonuje pomiaru pochłonięcia przez czerwone komórki krwi promieniowania, które pochodzi z nadajnika. Wynik badania przeprowadzonego pulsoksymetrem pokazuje się w procentach. Przedstawia on ilość hemoglobiny, która jest wysycona tlenem.

Badanie pulsoksymetrem wykonuje się przy wykorzystaniu odpowiedniego narzędzia zwanego pulsoksymetrem.

badanie krwi

Autor: Alexey Ivanov
Źródło: http://www.flickr.com

Pulsoksymetr jest narzędziem elektronicznym zmontowany się z dwóch ważnych szczegółów – jednostki centralnej oraz czujnika. Czujnik również zbudowany jest z dwóch części – nadajnika światła czerwonego oraz podczerwonego oraz fotodetektora. W ciągu oznaczenia dochodzi do pomiaru pochłonięcia przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania pochodzącego z nadajnika.
Czujnik pulsoksymetru zakłada się głównie na palec ręki bądź stopy, małżowinę uszną, skrzydełko nosa, czoło a u noworodków na stopę bądź nadgarstek.
Pulsoksymetr posiada też funkcję rejestrowania częstotliwośi pracy serca człowieka czyli tzw. pulsu.Zobacz więcej: najlepsze pulsoksymetry.
Na odpowiednie miejsce na ciele pacjenta zakłada się czujnik pulsoksymetru, może to być np. skrzydełko nosa. Jeżeli pacjent będzie miał chłodne palce to należy je ocieplić. Musimy pamiętać, że jeśli pole pomiaru jest chłodne to przepływ krwi jest mniejszy. Ta sytuacja może wpłynąć na wynik i zafałszować go.

badanie

Autor: COM SALUD Agencia de comunicación
Źródło: http://www.flickr.com

Oznaczenie wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej oparty jest na zasadzie spektrofotometrii transmisyjnej.

Emitowane promieniowanie jest w pewnym stopniu pochłaniane przez krew znajdującą się w naczyniach krwionośnych. Fotodetektor ma za zadanie przeprowadzenie pomiaru wracającego sygnału. Emitowany sygnał jest zbudowany z dwóch składowych: stałej i zmiennej (tzw. pulsującej). To właśnie ten element opisuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej. (Szkolenia bhp z czarmed)
Prawidłowo saturacja krwi tlenem musi być na poziomie 95–98%. U osób powyżej 70 roku życia 94–98%. W czasie stosowanej tlenoterapii nasycenie tlenem krwi tętniczej kształtuje się na poziomie 98–100%.

Ten wpis ma interesujące informacje na prezentowany temat – jeśli chcesz zdobyć więcej wpisów, to odwiedź stronę leczenie uzależnień od narkotyków, która przedstawia zbliżone problemy.

W przypadku osób palących tytoń wyniki będę nieco niższe w porównaniu z osobami nie palącymi, ale dalej skład procentowy oksyhemoglobiny będzie powyżej 90.
Zła saturacja krwi tlenem przyjmuje wartości mniejsze niż 90%, może mówić w tej sytuacji o ciężkiej niewydolności oddechowej.