Zabiegi laserowej korekcji wzroku są obecnie najbezpieczniejszym i najszybszym sposobem pernamentnego pozbycia się wad wzroku. Zakres możliwych do skorygowania wad waha się w granicach od -14 dioptrii do +6 dioptrii, natomiast w przypadku cylindrycznych około 5D. O klasyfikacji pacjenta do zabiegu decyduje lekarz okulista specjalista chirurgii refrakcyjnej. Najodpowiedniejszy wiek dla korekcji to 18-55 lat.
Wada wzroku powinna być ustabilizowana przez minimum pół roku przed planowanym zabiegiem. Przed podjęciem zabiegu pacjent musi być w pełni zdrowy. laserowa korekcja wzroku stosowana jest od kilkunastu lat, jako trwała metoda pozwalająca na wyeliminowanie konieczności noszenia okularów tudzież soczewek kontaktowych. Z tego dobrodziejstwa skorzystało już ponad kilkanaście milionów pacjentów na całym świecie. Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i kombinacje tych wad koryguje wiązka lasera excimerowego. Korzysta ona zjawisko fotoablacji – czyli usunięcie kolejnych warstw rogówki o grubości od 0,5 do 1 mikrona.
Celem zabiegu laserowej korekcji wad wzroku jest precyzyjne wymodelowanie kształtu rogówki oka tak, aby wpadające do oka promienie świetlne skupiały się na siatkówce i tworzyły wyraźny obraz. Parametry wiązki światła laserowego ustalane są osobno dla każdego oka w oparciu o informacje zebrane podczas wywiadu z pacjentem. Zatem w przypadku krótkowzroczności rezultatem korekcji jest spłaszczenie, a w przypadku dalekowzroczności – uwypuklenie centralnej części powierzchni rogówki.
Nie ma tu żadnych nacięć – nie ma więc ryzyka uszkodzenia rogówki. Cały zabieg jest programowany na komputerze.
Masz duży problem z odszukaniem efektywnego rozwiązania Twojego problemu? Z pewnością szybko pomoże Ci ta strona maść przeciwbólowa.
Pracą lasera również steruje komputer. Zabieg ten jest całkiem bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. Charakteryzuje się krótkim okresem powrotu do zdrowia. Istnieje niewielkie ryzyko powikłań i skutków ubocznych po zabiegu (). Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – poprzez podanie kropli znieczulających do oka. Ma zatem charakter ambulatoryjny, co pozwala na wypisanie Pacjenta do domu niedługo po zabiegu. Po powrocie do domu należy odpocząć.
Opatrunek należy odchylać tylko po to, aby zakropić oko. Następnego dnia, po przebudzeniu, można już zdjąć opatrunek.W ciągu pierwszych dwóch tygodni dozwolony jest lekki wysiłek fizyczny; związany z wykonywaniem zwykłej pracy. Nie należy kierowanie samochodu. Bezpośrednio po zabiegu – widzenie jest lekko zamazane, poprawia się z reguły w ciągu dwóch dób po zabiegu. Po korekcji stosować należy krople zawierające antybiotyki, steroidy i sztuczne łzy.
Należy pamiętać o tym, by przed Laserową Korekcją wzroku:
– przez 24 godziny nie kosztować napojów alkoholowych ;
– nie malować się;
– nie zakładać szkieł kontaktowych;
– założyć wygodny strój.