Objawy, które powinny nas zaniepokoić :
– częstsze niż dotychczas oddawania moczu,- towarzyszące temu przykre pieczenie i ból,- czasem bóle w podbrzuszu,-odczucie nieustannego parcia na pęcherz, przy jednoczesnym wydalaniu małych ilości moczu.Po zauważeniu wymienionych dolegliwości należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Nie ignorujmy owych objawów, gdyż nieleczona dolegliwość może spowodować przejście w stan przewlekły lub nawet trwałe uszkodzenie nerek!
W analizie ogólnej moczu orzeka się w takim przypadku powiększoną liczbę krwinek białych, krwinek czerwonych oraz niewielkie ilości białka, zaś w posiewie moczu obecność drobnoustrojów.
Leczenie , zapobieganie oraz domowe sposoby na tę dolegliwość:Najistotniejszym elementem zapobiegania i leczenia zakażeń dróg moczowych jest branie medykamentów. Możemy zastosować np. lek o nazwie UROSEPT. Jest to ziołowy preparat stosowany dodatkowo przy leczeniu rozmaitych zakażeń układu moczowego. Związki czynne zawarte w preparacie wykazują właściwości moczopędne, przeciwzapalne i rozkurczające.
Lek przyjmuje się przede wszystkim do leczenia zaburzeń, takich jak: zapalenie pęcherza moczowego, kamica dróg moczowych, a także we wszystkich zaburzeniach objawiających się zaleganiem i zastojem moczu.
Przede wszystkim dużo pijmy! Początkowo nawet szklankę wody co pół godziny, tak aby przyśpieszyć wypłukanie drobnoustrojów z dróg moczowych. Rozwodniony mocz nie będzie powodował pieczenia w trakcie oddawania moczu. Najbardziej odpowiednia jest mineralna woda (membrany filtrujące wodę) niegazowana. Unikajmy tylko kawy i czarnej herbaty, ponieważ podrażniają pęcherz. Dobrze działa rozwodniony sok z aronii lub czarnej porzeczki, który z powodu dużej treści witaminy C wstrzymuje mnożenie się bakterii.
Najprościej chronić się przed zakażeniem układu moczowego: – dbając o higienę okolic intymnych, – właściwie ubierając się w okresie chłodnej pogody, unikając przemoczenia a także przeziębienia, – systematycznie oddając mocz, unikając wielogodzinnego trzymania moczu w pęcherzu,- wypijając odpowiednio duże porcje płynów,- przy powtórnym zakażeniu układu moczowego należy wystrzegać się kąpieli w basenach a także w wannie z dodatkiem środków pieniących.
Więcej na: .