Jak pomóc w razie wypadku drogowego? Jak zareagować, aby pomóc, a nie zrobić większej krzywdy poszkodowanemu?

Niestety, ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak ratować poszkodowaną osobę. Lecz tak naprawdę to bardzo ważne, musimy więc nauczyć się tego lub choćby przypomnieć, o co w ty chodzi. Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest zachowanie przy życiu poszkodowanego, oraz niedopuszczenie do niebezpieczeństwa dalszych powikłań. Tak to musi wyglądać do przybycia karetki pogotowia.

pomoc

Autor: Anas Qtiesh
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowo powinieneś się upewnić, czy poszkodowany i każdy ze świadków zdarzenia są bezpieczni. Więc sprawdź wszystkie reakcje poszkodowanego. Łagodnie potrząśnij go za ramiona i wyraźnie spytaj, czy wszystko jest w porządku. Jeżeli taki poszkodowany będzie reagować musisz zostawić go w pozycji, w której go zastałeś, ale tylko jak nie grozi mu żadne zagrożenie. () Regularnie też sprawdzaj jego stan.

Szalenie nam miło, że poświęciłeś swój czas, aby przeczytać ten artykuł. Jeśli masz chęć na nowe, to kliknij w źródło (https://stomatologiacichon.pl/rtg-zebow-rentgen/) i przenieś się do kolejnej strony.

Może się zdarzyć, że jednak nie będzie dawał oznak życia. W tej sytuacji głośno zawołaj pomoc, odwróć ofiarę na plecy, a następnie udrożnij jego drogi oddechowe. W tym celu wykonaj odgięcie głowy i podniesienie żuchwy.

Musisz umieścić jedną rękę na czole poszkodowanego. Delikatnie odegnij jego głowę do tyłu. Jednocześnie zachować wolny kciuk oraz palec wskazujący w taki sposób, aby zatkać nimi nos, w sytuacji gdy konieczne będą oddechy ratunkowe. Co ważne, opuszki palców drugiej ręki musisz położyć na żuchwie reanimowanego, żeby później unieść je, ażeby udrożnić drogi oddechowe.

defibrylator

Autor: Bernhard Wintersperger
Źródło: http://www.flickr.com
W tym samym momencie, kiedy utrzymujesz drożność dróg oddechowych poszukaj odpowiedniego oddechu. Jak to wykonać? Najkorzystniej oceniaj wzrokiem ruchy klatki piersiowej, nasłuchuj przy ustach poszkodowanego różnych szmerów oddechowych, jednocześnie próbuj wyczuć ruch powietrza na swoim policzku. Jednak, bardzo ważne jest, aby zawsze mieć niezbędny sprzęt w sytuacji, gdy coś się stanie. To apteczka pierwszej pomocy – Czarmed. Chociaż czasami może i przydałyby się defibrylatory, lecz sama apteczka ma tyle niezbędnych rzeczy, że nie ma obawy, iż czegoś zabraknie, kiedy przyjdzie moment krytyczny. Miejmy na uwadze jednak, żeby sprawdzać apteczkę, czy wszystko jest w zgodzie z terminem ważności. Niekiedy bowiem jest tak, iż nieużywana apteczka to stare rzeczy. Tak więc, sprawdzajmy ją co jakiś czas.