Jak funkcjonują aminokwasy i metanabol, jak je wykorzystywać i jakie mogą mieć skutki uboczne?

Szeroko jest wiadome, że potrzebujemy witamin po to aby w pełni cieszyć się pełnym zdrowiem. Wiemy dodatkowo że organizm potrzebuje odpowiedniej wielkości białka, z tym że właśnie białka zbudowane są z przeróżnych aminokwasów. A suplementy i sterydy dla kulturysty to też popularna i pokaźna branża, która ma na celu dać organizmowi cennych składników.

zdrowie

Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com
Aminokwasy egzogenne to składnik, którego nasz organizm nie syntetyzuje, więc muszą one być systematycznie dawane do organizmu wraz z pożywieniem – znacznie więcej zobaczysz na budujmase.pl. Np.M.in. fenyloalanina jest niepomiernie ważna dla właściwego funkcjonowania komórek ludzkiego mózgu. Jest też naturalną substancją przeciwdepresyjną i zmniejszającą uczucie bólu. Jest też niezmiernie potrzebna do biosyntezy hormonów tyroksyny oraz adrenaliny, ponieważ ulega przekształceniu do tyrozyny.

Musisz udzielić sobie odpowiedzi na pytanie, czy dane, które omawiają przedstawiany temat, są wystarczające. Jeśli nie, to przejrzyj treść (http://www.plock.centrumdemed.pl/ortodonta-ortodoncja/), która ma ważne wiadomości.

Natomiast trzeba wiedzieć, że nadmierny poziom fenyloalaniny w mózgu może czynić zmniejszenie stanu serotoniny. Może prowadzić to więc do zaburzeń emocjonalnych takich jak m.in. depresja. Natomiast sztuczny składnik słodzący, czyli aspartam, spożywany w zbyt dużych wielkościach może powodować zły wzrost stężenia fenyloalaniny we krwi. Genetycznie spowodowana, wrodzona niezdolność metaboliczna pod nazwą fenyloketonuria, powoduje, że osoby na nią chorujące nie potrafią w odpowiedni sposób metabolizować fenyloalaniny.

Popularnych jest około sto aminokwasów występujących w sposób naturalny. W składzie białek każdych organizmów żywych znaleźć można przede wszystkim dwadzieścia podstawowych aminokwasów (aminokwasy biogenne lub białkowe), które są α-aminokwasami szeregu L, a także znikome ilości wielu innych, w wielkiej mierze będących pochodnymi aminokwasów bazowych. Są one podstawowymi składnikami budulcowymi peptydów i białek. Zazwyczaj są one rozpuszczalne w wodzie oraz w warunkach fizjologicznego pH są zjonizowane. Aminokwasy są więc związkami organicznymi, koniecznymi do odpowiedniego działania każdego ciała. Jest sporo kryteriów podziału aminokwasów. Część z nich pojawiają się np. w białkach i właśnie to te są potrzebne do prawidłowego rozwoju masy mięśniowej. Najprostszym aminokwasem pozostaje kwas aminooctowy, czyli glicyna, która stanowi jasną krystaliczną substancję dobrze rozpuszczalną w wodzie. Innym rodzajem są z kolei aminokwasy białkowe, które tworzą bazowy surowiec wszystkich białek jakie pojawiają się w każdym ciele ludzi. Do najbardziej znanych aminokwasów przynależą z kolei leucyna i izoleucyna, które to znajdują się w kukurydzy i mleku i są dobrze stosowane jako surowiec budulcowy i energetyczny. Do budowy chrząstek wykorzystywana jest lizyna, a do uwalniania hormonu wzrostu służą tryptofan i arginina, natomiast w prawidłowej przemianie materii wspomaga karnityna.

W kulturystyce istotną role pełni również matanabol. Metanabol to jeden z najbardziej uznanych sterydów anabolicznych, wykorzystywany w celu powiększenia masy mięśniowej – i to nie wyłącznie przez sportowców, ale także przez inne osoby, przykładowo amatorsko trudniące się fitnessem – zerknij. W przeciwieństwie do większości innych sterydów aplikowanych drogą iniekcji, metanabol stosowany może zostać drogą żywieniową, poprzez co wielu wykorzystującym go osobom wydaje się, że jest niemniej jednak bezpieczny.

Niestety jednak nie jest to prawda, bo wykorzystywanie metanabolu łączy się z wieloma skutkami ubocznymi, z których to istnienia zazwyczaj nie zdają sobie sprawy osoby po niego sięgające.

Głównie wszystkim trzeba wiedzieć, że wykorzystywanie metanabolu może skutkować do pogorszenia wielu funkcji, a w niektórych sytuacjach wręcz do nieodwracalnych uszkodzeń niektórych organów wewnętrznych, takich jak przykładowo nerki, wątroba lub trzustka. Kłopoty te mogą być już podczas stosowania przydzielanych w farmakologii ilości, natomiast dawki aplikowane w kulturystyce są czasem większe. A więc jeśli chcemy czerpać ze sportu warto wiedzieć o efektach ubocznych niektórych substancji.